Lasīšana 2.0

Ja analogās bibliotēkas parasti tiek saistītas ar grāmatām, tad digitālās bibliotēkas bieži vien veidojas tieši kā attēlu krātuves. Tomēr digitālās bibliotēkas ir paredzētas arī tekstuālu materiālu uzglabāšanai. Digitālā vidē varētu būt pieejamas gan avīzes, gan grāmatas, bukleti, koncertu programmas, vēstules, dokumenti, utt. Kā izmantot digitālās vides priekšrocības tieši tekstuālu materiālu publicēšanai? Kā grāmatas nākotnē lasīs lasītāji, ja tās būs pieejamas digitālajā bibliotēkā?

Parasti grāmatu digitalizēšana tiek uztverta ļoti vienkāršoti: lapu pa lapai ieskenējam visu grāmatu, “salīmējam” lapas vienā PDF dokumentā un publicējam digitālās bibliotēkas portālā. Šajā procesā patiesībā vienkārši tiek mainīts grāmatas medijs: no papīra uz elektronisko. Savā ziņā, tas pat ir solis atpakaļ, jo papīrs no teksta uztveramības viedokļa ir gandrīz ģeniāls materiāls, kam pagaidām tikai mēģina tuvoties tādi elektroniskā papīra rīki kā Amazon Kindle un Sony Reader.

Protams, līdz ar grāmatas nonākšanu internetā, lasītāji iegūst vēl vienu bonusu: iespēju piekļūt grāmatai no jebkuras vietas, nenākot speciāli uz pašu bibliotēku. Bet tās nebūt nav visas iespējas, ko var piedāvāt digitālā vide.

Ja digitalizēta grāmata tiek ievietota tīmeklī, tad to var saistīt ar dažādiem grāmatā minētiem objektiem, vietām, personām. Ja, piemēram, tiek publicēta grāmata par Leonardo da Vinči, tad digitālā bibliotēkā automātiski varētu veidoties arī šīs grāmatas “konteksts”:

  • Galerija ar Leonardo da Vinči nozīmīgākajiem darbiem
  • Karte ar Leonardo da Vinči dzīves gaitu svarīgākajām vietām
  • Saites uz izsoļu lapām, kur tiek izsolīti Leonardo da Vinči mākslas darbi
  • Saites uz ziņu lapām, kur minētas tuvākajā laikā gaidāmās izstādes ar Leonardo da Vinči darbu “piedalīšanos”
  • utt.

No vienas puses, izklausās utopiski. No otras puses, Google Books projektā jau šis tas no šīs sērijas ir realizēts. Piemēram, šis te Šerloka Holmsa piedzīvojumu grāmatas “konteksts” izskatās diezgan iespaidīgi: pats grāmatas teksts jau ir kļuvis par diezgan nebūtisku daļu no visa grāmatas apraksta.

4 domas par “Lasīšana 2.0

  1. Latvijas digitālā bibliotēka ļaus saistīt savā starpā dažādus digitālos objektus, bet mums tas tomēr būs rokudarbs, atšķirībā no Google Books, kur, šķiet, “konteksts” tiek veidots automatizēti. Ja digitālās bibliotēkas veidotājiem pietiks entuziasma, tad konteksts būs arī mums :)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s