Vēsturisks pagrieziens Latvijas Nacionālās bibliotēkas attīstībā

Līguma par Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecību parakstīšana

2008. gada 15. maijā plkst. 14:10 pēc daudzu gadu debatēm valsts aģentūra „Jaunie „Trīs brāļi”’ un „Nacionālo būvkompāniju apvienība” svinīgi parakstīja līgumu par Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecību. Jaunā Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēka durvis lasītājiem vērs 2012. gadā.

Pirmās diskusijas par jaunas Nacionālās bibliotēkas nepieciešamību tika uzsāktas jau 1928. gadā un šī gadsimta projekta nozīmi vēl vairāk apliecina ārkārtīgi augstais starptautiskais novērtējums. 1999. gadā gandrīz visas 170 UNESCO dalībvalstis Ģenerālās konferences laikā pieņēma rezolūciju, kurā aicināja dalībvalstis un starptautisko sabiedrību nodrošināt visu iespējamo atbalstu LNB projekta īstenošanā.

Būvniecības līguma parakstīšanas vēsturiskajā mirklī „Nacionālo būvkompāniju apvienības” vadītājs Māris Saukāns atzina: „Ne tikai mums, bet visai Latvijai šodien ir vēsturiska diena. Mums ir jāpārņem viss līdz šim izdarītais kā stafetes kociņš, lai šo projektu novestu līdz galam. Un mēs esam gatavi izdarīt to, lai 2012. gada 18. novembrī vērtu durvis jauna Latvijas Nacionālā bibliotēka. LNB ēka būs viens no komplicētākajiem būvobjektiem neatkarīgās Latvijas laikā. Arī mums kā būvniekiem šis ir liels izaicinājums. Saprotam, ka visa sabiedrība rūpīgi sekos līdzi ikvienai stikla rūtij, kas tiks iebūvēta, tāpēc rezultātam jābūt nevainojamam. Un mēs strādāsim ar gandarījumu, apzinoties, ka nozīmīga šī projekta vērtība ir arhitektūra un Gaismas pils būs Rīgas un Latvijas vizītkarte. Esmu pārliecināts, ka šī ēka atbildīs visiem priekšstatiem par modernu 21. gadsimta bibliotēku.”

Līguma parakstīšana noslēdzās ar vēlējumu nākamo reizi tikties jau būvlaukumā un, pēc valsts aģentūras „Jaunie „Trīs brāļi”’ direktora Zigurda Magones vārdiem, tas varētu būt jau šogad ap Jāņiem.

„Nacionālo būvkompāniju apvienība”, kurā ietilpst A/S „RBSSKALS”, SIA „Re&Re” un SIA „Skonto Būve” apņēmusies bibliotēku uzbūvēt par 135,2 miljoniem latu, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli. Celtniecība notiks divos posmos – līdz 2009. gada septembrim tiks izbūvēts ēkas nulles cikls. Savukārt 2011. gadā Gaismas pili paredz nodot kā no inženiertehniskā viedokļa pilnībā pabeigtu, pie siltumapgādes, ūdensapgādes, elektroapgādes, kanalizācijas un citām komunikācijām pieslēgtu ēku, kurā Latvijas Nacionālā bibliotēka varēs strādāt un apkalpot apmeklētājus. Aptuveni gads būs nepieciešams, lai Latvijas Nacionālā bibliotēka pārceltos uz jaunajām telpām.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta mērķis ir padarīt informāciju pieejamu ikvienam cilvēkam, neatkarīgi no viņa dzīvesvietas, sociālā stāvokļa, izglītības līmeņa, tautības vai kādiem citiem apsvērumiem, mazinot plaisu starp tiem, kuriem jau šobrīd šāda iespēja ir un tiem, kam tā ir liegta. Bibliotēkas uzmanības centrā ir cilvēks. Nav būtiski, vai bibliotēkas apmeklētājs meklē informāciju grāmatās, vai elektroniskajās datu bāzēs. Svarīgi, ka bibliotēka ir vieta, kas dod iespēju ikvienam, sekmējot gudras, izglītotas, informētas un konkurētspējīgas sabiedrības attīstību pasaules mērogā.

16.05.2008

Ilze Egle
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka

Viena doma par “Vēsturisks pagrieziens Latvijas Nacionālās bibliotēkas attīstībā

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s