Kvalitāte vai kvantitāte?

Nu jau labu laiciņu katrs LNDB bloga apmeklētājs var piedalīties aptaujā par digitālo bibliotēku. Viens no aptaujas jautājumiem ir saistīts ar kvantitātes un kvalitātes rādītājiem digitālajā bibliotēkā. Līdz šim lielais vairums (~67%) aptaujāto ir atbildējuši ļoti pārliecinoši par labu kvalitātei. 

Kvalitāte vai kvantitāte digitālajā bibliotēkā?

Šāds rezultāts protams ir ļoti labi saprotams. Vismaz pirmajā brīdī tā šķiet. Bet vai tiešām ir tik vienkārši? Vai tiešām digitālajā bibliotēkā kvalitāte būs nozīmīgāka par kvantitāti?

Patiesībā interneta lietotāji, varbūt ne vienmēr to apzinoties, lielos informācijas avotos parasti vairāk novērtē kvantitāti nevis kvalitāti. Novērtē to, ka informācijas krātuvē ir tieši tas, kas vajadzīgs viņam nevis to, ka informācija, lai arī viņam nav vajadzīga, toties ir ļoti kvalitatīva. Ja interneta lietotājs Wikipedia meklē ierakstu par Mozambiku, tad drīzāk novērtēs vismaz nelielu faktu uzskaitījumu par šo valsti nevis ļoti detalizētu un analītisku Igaunijas aprakstu. Līdzīgi kvantitāte tiek novērtēta arī tādos resursos kā YouTube, draugiem.lv vai Amazon.com

Arī mēs (LNDB veidotāji) pamazām nonākam pie atziņas, ka digitālā bibliotēka būs interesantāka lasītājiem, ja tajā būs pietiekami daudz ierakstu. Protams, neplānojam atteikties no jau uzstādītajiem digitalizēšanas kvalitātes standartiem, bet nākotnē daudz lielāku lomu varētu spēlēt tieši masveida digitalizēšanas projekti nevis atsevišķiem notikumiem vai personām veltītas un īpaši izskaistinātas kolekcijas.

Viena doma par “Kvalitāte vai kvantitāte?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s