Uzdod jautājumu par digitālo bibliotēku!

Digitālās bibliotēkas blogā šad tad uzrakstām par tēmām, kas konkrētajā brīdī šķiet aktuālas un interesantas, bet kādi jautājumi interesē mūsu lasītājus, kolēģus, IT ekspertus?

Piedāvājam uzdot jautājumus par Latvijas Nacionālo digitālo bibliotēku: par stratēģiju, projektiem, saturu, tehniskām niansēm, formātiem, ikdienas darbu, juridiskiem apsvērumiem un citām tēmām!

Jautājumi un atbildes šeit – komentāros.

19 domas par “Uzdod jautājumu par digitālo bibliotēku!

  1. Digitālās bibliotēkas portāls būs pieejams jebkuram interneta lietotājam, bet vispār ir plānoti 3 dažādi pieejas līmeņi:

   a.) Anonīmais lietotājs. Varēs piekļūt visu objektu (attēlu, karšu, grāmatu, avīžu, audio ierakstu, utt.) aprakstiem un ar autortiesībām neaizsargātiem objektiem.
   b.) Reģistrētais lietotājs. Varēs piekļūt visiem tiem pašiem objektiem, kuriem anonīmais lietotājs + varēs veidot privātās objektu kolekcijas, piemēram, apkopojot vienuviet savas mīļākās grāmatas, mācību materiālus studiju vajadzībām vai vienkārši nejauši iepatikušos attēlus. Reģistrētie lietotāji varētu parakstīties arī uz sev interesējošas tēmas objektiem, piemēram, saņemot epastu līdz ko portālā parādās viņu norādītam atslēgvārdam atbilstošs objekts. Iespējams, ar laiku reģistrētie lietotāji varētu pievienot digitālajai bibliotēkai arī savus materiālus.
   c.) Bibliotēkas lietotāji. Lietotāji, kuri darbosies no bibliotēku telpu datoriem, varēs piekļūt arī ar autortiesībām aizsargātiem objektiem, respektīvi, jaunākajiem attēliem, grāmatām, avīžrakstiem. Līdzīgs princips īstenots jau http://www.periodika.lv, kur no bibliotēku telpām darbojas arī adrese: http://periodika.lndb.lv, kas ļauj piekļūt arī pēc 1938. gada izdotām avīzēm.

   Plānots, ka digitālās bibliotēkas portāls ar dažām pirmajām kolekcijām varētu sākt darboties jau šopavasar.

 1. Paldies par izvērsto atbildi uz pirmo jautājumu. Nākamā interese mazliet tehniskāka:

  1) vai ir plānots, ka Google/citi meklētāji spēs indeksēt publiski pieejamo daļu no DiBi portāla?

  2) vai ir plānots, ka DiBi kolekcijas tiks iekļautas Europena?

  1. 1.) Katrā ziņā nekādus tehniskus šķērsļus Google indeksētājiem neliksim un Google varēs indeksēt arī Digitālās bibliotēkas portāla informāciju.

   Katram objektam digitālajā bibliotēkā būs savs unikālais identifikators un permanentais URL tā kā varēs likt arī saites uz konkrētiem digitāliem objektiem.

   2.) DiBi kolekcijas tiks iekļautas Europeana un tieši šī iemesla dēļ mēs cenšamies īpaši piestrādāt pie OAI-PMH protokla atbalsta, ko Europeana izmanto, slēdzoties pie dalībvalstu bibliotēku datu krātuvēm.

 2. Es saprotu, ka šopavasar sāks darboties DiGi. Sakiet lūdzu, kādas konkrēti būs pirmās, pieejamās kolekcijas? Es studēju fizmatos, vai man būs piekļuve mācību grāmatu tekstiem online? Paldies.

  1. Pašas pirmās kolekcijas digitālās bibliotēkas portālā veidosies pārmigrējot jau esošās, bet fiziski izkaisītās digitālās kolekcijas, kuras šobrīd pieejamas no LNB mājas lapas: http://www.lnb.lv/lv/digitala-biblioteka

   Viena no pirmajām no jauna veidotajām kolekcijām, visticamāk, būs “Zudušās Latvijas” projekta kolekcija, kuras ietvaros ir plānots apkopot attēlus par dažādām Latvijas zudušajām vietām un objektiem (dabas objekti, parki, krogi, tirgus plači, dzirnavas, ēkas, u.c.).

   Ar laiku ir plānots ieskenēt un apstrādāt arī diezgan daudz tekstuālu materiālu: avīzes (~2 milj. lapas) un grāmatas (~1 milj. lapas). No grāmatām vispirms tiks skenētas biežāk pieprasītās, populārās, ārpus LNB krājumiem grūti pieejamās un pēc citiem kritērijiem atlasītas grāmatas. Šobrīd nav lielu cerību, ka tik drīz būs pieejamas jaunākās mācību grāmatas eksaktajās zinātnēs. Kaut arī vispār būs arī tehniskā un populārzinātniskā literatūra. Grāmatu masveida skenēšanas rezultāti gan līdz plašākai publikai varētu nonākt tikai 2010. gadā.

  1. Visticamāk, rīkosimies līdzīgi kā periodika.lv gadījumā un no mājas datoriem būs pieejamas “neaizsargātās”, bet no bibliotēku datoriem – visas grāmatas.

   Daudzi lasītāji gan izteikuši gatavību maksāt par piekļuvi aizsargātajām grāmatām no jebkuras vietas. Iespējams varētu arī mūsu digitalājā bibliotēkā ieviest e-norēķinu sistēmu vai arī rīkoties līdzīgi dažām ASV bibliotēkām, kas noslēgušas sadarbības līgumus ar lielajiem e-komercijas uzņēmumiem, piemēram, Amazon.com, kas nodarbojas ar bibliotēkas noskenēto “aizsargāto” grāmatu izplatīšanu. Tas viss gan pagaidām tikai ideju līmenī.

 3. Vai plašu digitalizācijas procesā iegūtie izejas WAV audio faili, kas nav nekā apstrādāti, jebkādā veidā būs pieejami parastiem mūzikas mīļotājiem?

 4. Vai Periodikai būtu pieņemams sabiedrības atbalsts, ieskenējot un nododot Periodikai ieskenētos materiālus? Vai tas ir iespējams izdarīt ar parastiem galda skeneriem, jeb tam nolūkam vajaga specifiskus skenerus.
  Daudziem vēl mājās ir pieejami pagājušā gadsimta materiāli un arī izdevumi izdoti pirms 1940.g., cerams, ka sabiedrība atsauktos. Tikai cik procentu materiālu skenēšana sastāda no visa kopējā darba apjoma līdz materiāls nonāk internetā? Varbūt tas nav lietderīgi? Es šeit domāju galvenokārt melnbaltos drukas darbus.

 5. Bet kā ar “mājas lasītājiem” ar autortiesībām aizsargāto materiālu gadījumā? Vai tiek plānots , piemēram, reģistrētiem bibliotēkas lietotājiem pieslēgties aizsargātajiem materiāliem caur VPN vai tamlīdzīgā veidā?

 6. http://www.panoramio.com/user/1612542 vietnē ir 2261 attēli par Latviju, kuri uzņemti pēdējo 10 gadu laikā. Katram attēlam ir pievienots tā uzņemšanas datums un vietas ģeogrāfiskās koordinātes. Attēlu autors ir matemātiķis Jānis Sedols. Palīdzēju viņam no dažādiem ceļvežiem un citiem materāliem attēliem pievienot īsus aprakstus, kā arī ievietot attēlus Panoramio vietnē. Pēc 100 gadiem viss izskatīsies citādāk. Vai šie attēli nebūtu pelnījuši vietu digitālajā bibliotekā?

 7. Labdien! Kādu laiciņu neesam bijusi diģitaljā bibliotēkā un šodien ar šausmām secinājām, ka vairs nav pieejami ne 1.LR Saeimas sēžu stenogrammas, ne krievu avīzes Segodņa teksti! Kur tie ir palikuši?! Bez tiem mums un mūsu kolēģiem Vācijā būtu jāatvadas no zinātniskā projekta…

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s