Personalizēti laikrakstu komplekti periodika.lv

Vēsturisko laikrakstu portālā periodika.lv praktiski visa funkcionalitāte ir pieejama anonīmā lietotāja režīmā. Reģistrējoties lietotājs papildus iegūst iespēju atzīmēt iecienītos rakstus, veidot privātās rakstu kolekcijas, pievienot rakstiem komentārus un veikt tajos OCR (automātiski atpazītā teksta) labojumus.

Diemžēl pat reģistrējoties, lietotājs no sava mājas datora nevar piekļūt ar autortiesībām aizsargātajiem darbiem. Tie joprojām pieejami tikai no publisko bibliotēku datoriem.

Šobrīd vairāk kā 90% lietotāju portālā periodika.lv darbojas anonīmi, taču, iespējams, tagad ir viens papildus iemesls pierakstīties portālam ar reģistrētu lietotāju. Portālā periodika.lv ieviesta iespēja veidot personalizētus laikrakstu komplektus, kurus pēc tam var izmantot, filtrējot meklēšanas rezultātus.

Pieņemsim, jūs veicat pētījumu par dzelzceļiem Latvijas PSR 20. gs. 50-tajos gados. Katru reizi, veicot meklēšanu periodika.lv, tiek atlasīts liels daudzums rakstu no dažāda tipa laikrakstiem, kas izdoti no 19. līdz 21. gs. Lai arī meklēšanas rezultātos ir pa kādam rakstam no Latvijas PSR perioda, tāpat ir arī pirmās brīvvalsts laikā un agrāk izdoti laikraksti, ir raksti no bērnu un humora žurnāliem, no trimdā izdotiem laikrakstiem un daudz citu jūsu pētījumam tiešā veidā maz noderīgu rakstu.

Piemēram, veicot portālā meklēšanu pēc atslēgvārda “dzelzceļš” tiek atlastīti gandrīz 170 000 raksti.  Kā vienkārši atfiltrēt tikai Latvijas PSR centrālajos un specializētajos laikrakstos iekļautos rakstus? Tagad to var paveikt, veidojot personalizētus laikrakstu komplektus.

Kā izveidot savus laikrakstu komplektus?

Personalizētie laikrakstu komplekti pieejami tikai reģistrētiem portāla lietotājiem, tāpēc vispirms 1.) jāpieslēdzas portālam, spiežot uz saites “Pieslēgties” portāla augšējā labajā pusē.

Pieslēgties

Portālam var pieslēgties gan ar esošajiem sociālo tīklu lietotāja kontiem (Facebook, Draugiem.lv,..), gan reģistrējot jaunu LNB digitālo resursu lietotāju.

2.) Pēc pieslēgšanās portālam, var veidot jaunu laikrakstu sarakstu, spiežot uz saites “Saraksti”.

Saraksti

3.) Jānorāda jaunveidojamā laikrakstu saraksta nosaukums un jāspiež uz saites “Jauns saraksts”.

Jauns saraksts

Šai brīdī būs izveidota laikrakstu saraksta sagatave, kurai jau var pievienot konkrētus laikrakstus. Lai to izdarītu, 4.) jāatgriežas portāla sākumlapā un jāizvēlas visu laikrakstu saraksts, spiežot uz saites “visi izdevumi” portāla kreisajā malā.

Visi izdevumi

5.) No visu izdevumu saraksta jāizvēlas nepieciešamais laikraksts. Pieņemsim, ka pirmais laikraksts “Latvijas PSR presē” būs izdevums “Cīņa”. Lai pievienotu šo laikrakstu sarakstam, jāspiež uz lielās pelēkās pogas “Saraksti”.

"Cīņa"

6.) Zemāk parādīsies pieejamās sarakstu sagataves, kur jāatzīmē nepieciešamais saraksts un jāspiež poga “Saglabāt”.

Pievienot saraktam

Pēc tam, kad laikraksts pievienots sarakstam, līdzīgi var turpināt ar vairākiem citiem laikrakstiem un žurnāliem (skat. 5.) soli). Pieņemsim, ka šādā veidā “Latvijas PSR” laikrakstu sarakstam pievienojam vēl laikrakstus “Padomju Jaunatne” un “Dzimtenes balss”, kā arī žurnālus “Liesma”, “Zvaigzne” un “Lokomotīve”. Atgriežoties pie personalizētajiem laikrakstu sarakstiem (skat. 2.) soli) un apskatot sarakstu “Latvijas PSR prese”, redzam visus pievienotos laikrakstus.

Gatavs saraksts

Tagad, veicot meklēšanu ar atslēgvārdu “dzelzceļš”, meklēšanas rezultātu kreisajā pusē meklēšanas filtros ir pieejama sadaļa “Mani saraksti” ar tikko izveidoto sarakstu kā meklēšanas rezultātu filtru. Atzīmējot šo filtru, meklēšanas rezultātos paliks tikai raksti no šī saraksta laikrakstiem.

Filtrs

Ja tālāk ir interese atlasīt jau konkrētos gados izdotos laikrakstus, tad to var izdarīt, atzīmējot jau konkrētu gadu filtrus.

Piemēri

Un lūk daži piemēri, kā šādus laikrakstu sarakstus varētu izmantot:

 • Ilustrētie žurnāli
 • Bērnu žurnāli
 • Sieviešu žurnāli
 • Latgalē izdotie laikraksti
 • Centrālie ASV un Kanādas trimdas laikraksti
 • Humora žurnāli
 • Latvijas Universitātes zinātniskie raksti
 • Tēlniecības un arhitektūras periodika
 • Reliģiskie izdevumi
 • Cariskās Krievijas prese
 • Vācu okupācijas ideoloģiskie izdevumi
 • Žurnāli par sportu un tūrismu

Un protams, neskaitāmi citi varianti. Esiet radoši un izmantojiet visas portāla periodika.lv sniegtās meklēšanas iespējas!

2 domas par “Personalizēti laikrakstu komplekti periodika.lv

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s