Vizuālā noformējuma nozīme

Grāmatu, periodikas un citu tekstu saturošu materiālu digitalizācijā, viens no posmiem ir teksta atpazīšana jeb OCR. Rezultātā viss grāmatas teksts tiek iegūts tālāk ērti apstrādājamā XML formātā. Tam var pielietot XSLT transformācijas un citas apstrādes metodes, rezultātā iegūstot glīti noformētu grāmatas tekstu, tikai… vairs ne oriģinālā izskatā.

Piemēram, oriģinālā lapa.

gramatas_lapa

Pēc apstrādes šīs lapas virsraksts nonāktu atsevišķā XML tagā, bet pamatteksts – citā. Pēc tam šo grāmatas tekstu varētu attēlot tīmekļa lapā, veidojot hipersaišu satura rādītājus uz atsevišķām nodaļām, ļaujot samazināt/palielināt tekstu. Ļaujot ērti kopēt interesējošos fragmentus. Vienvārdsakot, ļaujot darīt visu, ko jau nu ar segmentētu tekstu var darīt.

XML dokumentu attēlošanas priekšrocība ir arī relatīvi ekonomiskais izmērs. 100 lappušu biezai grāmatai atbilstošais tekstu saturošais XML dokuments aizņem aptuveni 0.5Mb, kamēr pati grāmata PDF formātā – aptuveni 20Mb.

Bet.. varbūt grāmatas oriģinālajam vizuālajam izpildījumam tomēr ir pietiekami liela nozīme, lai tas atsvērtu aptuveni 40x lielāko datņu izmēru un pārējās neērtības. Cik nozīmīgs jūsu lasīšanas pieredzē ir grāmatas vizuālais noformējums vai jums svarīgāka ir tīrā informācija?

13 domas par “Vizuālā noformējuma nozīme

  1. Man personīgi labāk patiktu labi noformēts teksts, ar iespēju pamainīt burtu lielumu un/vai fontu, jo bieži vien oriģināls grāmatās nav patīkams lasīšanai. Vai nu burti par mazu/lielu/nesmuku, vai vēl kas cits:)

  2. Nobalsoju par trešo variantu. Domāju, ka noformējums ir svarīgs, toties XML tekstam ir lielāks potenciāls gadījumos, kad ir jāveic teksta analīze (piemēram jāatrod grāmatas, kuru tekstā ir minēti gadījumi, kad vilks nadzīgiem soļiem pārpeld bļodu ar pīrāgiem)

  3. Es gribētu nodalīt internetā lasāmu tekstu no grāmatas. Internetā, protams, nevar vēlēties tādu pat salikumu kā grāmatai. Un nevajag. Un tāpēc es internetā nemīlu lasīt neko apjomīgāku par 10 rindkopām. Grāmata ir cits stāsts, tur salikumam ir nozīme, bet vai es gribu lasīt uz monitora grāmatu 1:1? Nezinu gan.

  4. Viens trūkums teksta formātam, ko gan piemirsu pieminēt ir iespējamās OCR kļūdas, lai arī šis tas tiks pielabots manuāli, tomēr kļūdas būs. Ja vajadzēs precīzu informāciju, uzticams tik un tā paliks tikai PDF izejmateriāls.

  5. Reini, tiešām tāds lielāks iznācis. Ņēmu no skrīnšota un saglabāju PNG formātā, kas laikam nav tas piemērotākais formāts teksta attēliem. PDF-i protams tiek veidoti no daudz mazākiem failiem: ~200KB izmērā katra lapa.

  6. Noformējumam ir apbrīnojami liela nozīme un līdz ar to es uzskatu, ka tas ir obligāti jāatstāj. Vizuālais vēstījums ir teju puse no visa tā, ko mēs varam uztvert no vairāk kā simts gadus vecām grāmatām. Tam vienkārši ir fenomenāli liela nozīme.

  7. Latex esat dzirdējuši. To kā zinātnē automātiski noformē.

    A par visu noformējumu, tas ir svarīgs, ļoti, bet ne tādā ārprāta kā piemērā. Attīriet attēlu un netaisiet gala lietotājam to tik smagu. Pieejamas abas versijas lai būtu.

  8. dusk, esam, esam dzirdējuši par Latex, bet tas jau paredzēts zinātniskiem tekstiem. Mums jau periodika un nezinātniskā literatūra arī būs. Bez tam, kāda vaina labi-noformētam XML formātam?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s